Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


sp9_10126_kr

Telewizja DVB-T, radio FM, radio SDR, UKF, VHF, KF, satelity NOAA, radar ADS-B za "grosze".

W ostatnim czasie ,dzięki odkryciu fińskiego programisty Antti Palosaariego, tanim układem, który zrobił karierę wśród radioamatorów to wysokowydajny układ demodulatora DVB-T COFDM firmy Realtek RTL 2832U obsługujący interfejs USB 2.0, instalowany wraz z szerokimi głowicami w odbiornikach DVB-T USB. Właśnie te odbiorniki po modifikacjach oraz zastosowaniu alternatywnego softu mogą znacznie poszerzyć swoje zastosowanie.
Kompatybilnymi z projektem "rtl-sdr" odbiornikami na chipsecie RTL 2832u ( specyfikacja ) są urządzenia z zainstalowanymi głowicami Elonics E4000, Fitipower FC0012 i FC0013, FCI FC2580, Rafael Micro R820T i R820T2.
Z uwagi na najszersze spektrum głowicy 52 - 2200 MHz układ firmy Elonics spełnia w pełni oczekiwania, jednak wieści donoszą o zaprzestaniu jego produkcji. Najkorzystniej pod względem czułości i selektywności wypadają kości firmy Rafael Micro, szczególnie godny polecenia najnowszy R820T2
W artykule testom został poddany układ Fitipower FC0013, który "schodząc" niżej bez dodatkowych konwerterów odbiera na amatorskim paśmie 15 metrów o czym niżej w artykule.
Wszyscy, którym zależy na pasmach powyżej częstotliwości 1 GHz, mam tu na uwadze szczególnie miłośników systemu ADS-B, powinni zakupić urządzenia z odpowiednimi układami, bardzo dobra opinią obok wspomnianego E4000 /wycofany z produkcji/ cieszą się właśnie produkty firmy Rafael Micro.

tuner_dvb-t_vel_sdr_radio Specyfikacja wymienionych tunerów (głowic) plus linki do szczegółowych opisów:

- Rafael Micro R820T2 ; ( NOWOŚĆ !!! - opis) z opisanych w sieci testów zakres technicznych możliwości to dolna częstotliwość na poziomie nawet ok 4 MHz ???(oczekuję na zamówiony tuner do sprawdzenia), górna do 1864 MHZ
- Rafael Micro R820T ; ( specyfikacja )zakres częstotliwosci: 24 - 1766 MHz
- Fitipower FC0013 ; (analiza w artykule) zakres częstotliwości: 22 - 1100 MHz ( 20,9 - 9?? MHz według testów Stari PL) /układy FC0013B/C i FC0013G posiadają niewykorzystany (nie używany w układach tunerów DVB-T usb ) styk L-Band.

Not_Only_TV_Tuner_HDTV_USB_DVB-T_LV5TDelux

- Fitipower FC0012 ; ( analiza ) zakres częstotliwosci: 22 - 948.6 MHz często stosowany w najpopularniejszym w Polsce "Not Only TV LV5T Deluxe"
- FCI FC2580 ; ( specyfikacja ) zakres częstotliwosci: 24 - 1766 MHz
zakres częstotliwosci: 146 - 308 MHz i 438 - 924 MHz /z dziurą pomiędzy tymi pasmami/.
- Elonics E4000 ; ( specyfikacja ) zakres częstotliwosci: 52 - 2200 MHz /ze zmienną dziurą pomiędzy 1100 - 1250 MHz/ Obecnie układ juz nie jest montowany, a cena pojedynczych egzemplarzy tunerów z nim na pokładzie bywa 3-4 razy wyższa od pozostałych.

Oczywiście zarówno odbiorniki tego samego dystrybutora moga zawierać różne układy jak i same układy o tych samych oznaczeniach mogą różnić się parametrami.

Not_Only_TV_Tuner_HDTV_USB_DVB-T_LV5TDelux

Instalacja "Not Only TV Tuner HDTV USB DVB-T LV5TDelux"

Oczywiście instalacja tunera "Not Only TV Tuner HDTV USB DVB-T LV5TDelux" firmy LifeView dotyczy alternatywnego wykorzystania możliwości zastosowanego w nim układu RTL 2832U, czyli zupełnie odkładam na bok płytę instalacyjną oraz pilota z pudełka. Instalacja sprawdzona w systemie Windows 7 Home Premium SP1 64 bit na maszynie; AMD C-60 APU z GPU Radeon HO 1 GHz, RAM 2 GB, nie jest to demon prędkości, wręcz mozna stwierdzić,że są to wymagania minimalne dla tej instalacji.
Nie będę powielał tu instrukcji instalacji, których można znaleźć sporo w sieci, podam jeden link w prosty i obrazowy przedstawia instalację sterowników oraz programu SDRSharp: Instalacja sterowników "rtl-sdr" za pomocą Zadig oraz programu SDR#.
Uwaga aktualizacja 01.12.2014 (dotyczy tunera NOT Only TV)
Na wstępnie instalujemy, jeśli do tej pory nie były zapodane; sterowniki producenta a następnie podmieniamy je według instrukcji wyżej za pomocą programu Zadig zawartego w paczce instalacyjnej; SDRSharp po wcześniejszej instalacji powyższej paczki.
Projekt "rtl-sdr" dynamicznie rozwija sie w sieci, coraz częściej pojawiają się modernizowane sterowniki pozwalające na uzyskanie szerszego zakresu głowic RT820T/T2. W związku z powyższym najrozsądniejszym zakupem jest nabycie tunera właśnie z wymienionymi typami układu głowicy. Oczywiście użytecznym narzędziem w razie problemów okazać się może poczciwy wujek Google

Czas na pierwsze testy...

Dziś do testów trafił jeden z najpopularniejszych dongli DVB-T na rynku "Not Only TV Tuner HDTV USB DVB-T LV5TDelux" firmy LifeView, wkrótce zamieszczę poradnik instalacji i uruchomienia nasłuchu na tym urządzeniu. Z pierwszych testów wiadomo, że "sercem" LV5T jest chip RTL 2832u na głowicy Fitipower FC0013.


pierwsze_testy_aplikacji_sdrsharp

Bez anteny nie posłucham

Dołączona do zestawu antena w miejscu, gdzie cisza eterowa jest codziennoscią staje się bezużytecznym gadżetem i jedyną częstotliwością, która dała znak życia (oczywiście poza stacjami radiowymi w paśmie UKF FM standard CCIR (87,5-108 MHz) był kanal 19 (27,180 MHz) pasma CB. Rozwiązaniem okaże się budowa anten na poszczególne pasma, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, szczególnie w przyszłości, na fale krótkie wybór padnie na anteny magnetyczne.
W poszukiwaniu ekonomicznego materiału, z którego można wykonać nawet wielometrowe konstrukcje antenowe przez przypadek trafiłem na rurę pex. Okazało się jednak po wklepaniu w google, że już wiele "pex-owych" konstrukcji pracuje w eterze. Za 1 m bieżący takiej rurki pex polietylenowo-aluminiowej o średnicy 16 mm zapłacimy około 1,40 PLN.
Doskonale przy nasłuchach spisuje się prosta do wykonania antena typu Duoband Dipole, osobiście zmontowałem takową /na zdjęciu poniżej/ i sprawdza się doskonale w szerokim wachlarzu częstotliwości VHF-UKF. Dodatkowo użyłem wzmacniacza szerokopasmowego z regulacją napięcia.

duoband_dipole

Kilkudniowe testy w ciszy eterowej nie koniecznie muszą skończyć się zerowym wynikiem, moje QTH niestety nie pozwala nawet przy zastosowaniu anten z dobrym zyskiem nasłuchu na Airband, choć powyżej 136 MHz trafiłem na kilka komunikatów w różnych językach. Amatorskie pasmo 2-ch metrów wygląda poza kilkoma trafionymi stacjami na kompletnie wymarłe, podobnie jest powyżej na 70 cm czy niżej na popularnej naście lat temu 11-tce. /edit/...po dłuższym okresie czasu nasłuchu w paśmie 144 MHz zmieniam zdanie, wraz z ociepleniem zapanował większy ruch na częstotliwości a w dobrym zasięgu mam przemienniki o mocy 10 W na Koskowej Górze tj: SR9P (2 m) i SR9PC (70 cm), których ostatnio anteny po zimowej awarii zostały naprawione. Przy podwyższonej propagacji doskonale słyszalne sa również przemienniki SR7V ("świętokrzyski" na Świętym Krzyżu) oraz SR9A ("tarnowski" na górze Wał).

Przykładowe zrzuty aktywnych częstotliwości z programu SDR Sharp:

rozmowa_w_paśmie_2_metry

wywołanie_w_pasmie_cb

Słuchamy satelit NOAA

Testy urządzenia zostały skierowane tym razem wyżej, urządzenie pozwala na nasłuch sztucznych satelitów, w tym amatorskich stacji na pasmach 2 metrów i 70 cm, również satelitów meteorologicznych NOAA na częstotliwościach w pobliżu 137 MHz.
Przykładowy plik dźwiękowy z zarejestrowanym przelotem satelity NOAA 15:
NOAA - plik mp3

Z satelit NOAA, przy zapewnieniu dobrego sygnału odbioru (zastosowanie specjalnych anten na pasmo 137 MHZ, najlepej z polaryzacją kołową QFH )mamy możliwość za pomocą odpowiedniego oprogramowania dekodowania sygnału i zapisu w formie zdjęć powierzchni naszej planety. Niestety moje testy wypadły jak narazie niepomyślnie, z przechwyconego sygnału satelitarnego nie udało się uzyskać nawet najdrobniejszego skrawka ziemi, w natarciu plan anteny GP na to pasmo, tym czasem nieudane zdjęcie z programu WXtoImg ;)

nieudane_foto_z_satelity_noaa

Antena szerokopasmowa tv ze wzmacniaczem nie tylko sygnał podbija, zdarzają się również co kilkadziesiąt sekund w czasie zapisu sygnału z przelotu sekundowe zerwania foni, więc już żadnych cudów nie osiągnę w tym paśmie aż do zmiany anteny.
Zapis wizualny sygnału satelity NOAA oraz kolejna nieudana próba dekodowania sygnału na poniższych zrzutach.

widmo_sygnału_noaa_19_w_programie_sdr#

kolejny_test_dekodowania_sygnału_noaa_15

Nie dawało mi spokoju, jak to możliwe gdy na sprzęcie odbieram sygnał z nadajnika balona stratosferycznego o mocy 10mW a sygnał z satelity jest zbyt słaby do dekodowania obrazu...no tak zapomniałem przy próbach z sygnałami NOAA o ustawieniu RF Gain. Dziś na szybko przeprowadziłem jeszcze jedną próbę już ze zwiększoną czułościa odbiornika, wynik nie powalajacy na kolana ale foto już można było poddać obróbce w WXtoImg. Efekty poniżej na zrzutach ekranowych.

kolejny_test_dekodowania_sygnału_noaa_18_w_programie_WXtoImg

kolejny_test_dekodowania_sygnału_noaa_18_w_programie_WXtoImg_stari_pl

SMS od pilota - odczytujemy wiadomości systemu ACARS

Kolejnym etapem testu jest system ACARS.
Do przeprowadzenia odbioru depesz z pokładów samolotów użyłem darmowego dekodera Acarsd, częstotliwośc nasłuchowa ustawiona na 131.725 MHz w modulacji AM przy włączonym filtrze audio, głośność wysterowana tak by w dekoderze w dolnym pasku pokazywało pomiędzy 10-12.
Instalacja antenowa nadal szerokopasmowa tv ze wzmacniaczem. Całośc działa, depesze aplikacja dekoduje z mocniejszych pakietów, przy słabszym sygnale występuja błędy lub pakiet nie zostaje zdekodowany. W programie istnieje wiele ustawień, można pobrać bazę samolotów, lotnisk itd. oraz stosować mapy, na których będą wyświetlane aktualne pozycje samolotów.

test_dekodera_acarsd

Pasmo 15 metrów w zasięgu

Z ciekawości postanowiłem sprawdzić dziś dolny zakres zainstalowanej głowicy FC 0013. Wynik o wiele lepszy od podanej wyżej specyfikacji, udało sie zejśc poniżej 22 MHz bez jakichkolwiek przeróbek i nasłuch całego pasma 15 metrów okazał się możliwy. Dzięki temu po raz pierwszy miałem okazję nasłuchu emisją SSB na tym urządzeniu, mankamenty to niska czułość dongla oraz wysoki poziom szumu, emisję wstęgową przetestowałem także na pasmie 2 metrów, okazyjnie tą modulacja nadawała klubowa stacja SP9KDR z Polany Kudłacze.

test_head_fc0013_21_MHz

Kolejny dzień i pierwsze nasłuchy DX-owe na paśmie 15 metrowym, bo stację z prefiksem OD już chyba można ułożyć na półce z opisem DX station.

pierwsze_wpisy_w_logu_rtl_sdr

Kalibracja częstotliwości w programie SDRSharp (SDR#)

W tym miejscu zamieszczę małą podpowiedź jak dostroić częstotliwość programu SDRSharp do prawidłowej, kalibracji dokonujemy w okienku konfiguracji "RTL-SDR Controller" w pozycji "Frequency correction (ppm)". W moim przypadku prawidłowej kalibracji dokonałem wartością /-121 ppm /. Proces dostrajania najłatwiej przeprowadzić na najbliższym dostępnym przemienniku w okolicy, wystarczy poczekać na aktywację przemiennika, znając jego dokładne parametry dobrać odpowiednio wartość /ppm/. Korzystając z okazji na poniższym zdjęciu widać również suwak RF GAIN, który pozwala nam regulować czułość odbiornika w programie.

kalibracja_częstotliwości_sdr_sharp

Na stronie znajduje sie lista mniej lub bardziej przydatnych pluginów do programu SDR#.
Jednym z ciekawszych pluginów dostępnych w powyższym linku jest Satellite Tracker, który dobrze współpracuje z programem Orbitron.


Testujemy nowy układ Rafael Micro R820T2

W oczekiwaniu na zamówiony tuner z nowym scalakiem głowicy Rafael Micro jedynie co mogę przekazać według relacji z przeprowadzonych testów przez użytkowników; nowy R820T2 to większa czułość, zakres i mniej "śmieci"...
tuner_ezcap_at_rafael_micro r820t2

Nowy tuner firmy Ezcap dotarł, wszystko zgodne z opisem. Na pokładzie scalak Rafael Micro R820T2 :) Pierwsze wrażenia po uruchomieniu ... w porównaniu do FC 0013 znacznie mniej szumu, większa czułość oraz selektywność za czym idzie mniejsze zakłócenia, czyli wszystko według przewidywań. Ramki ADS-B wychwytuje na dipolu z odległości ponad 200 km. Najsampierw warto przeprowadzic oczywiscie kalibrację częstotliwości tunera. Testowany egzemplarz (rozgrzany)z R820T2 skalibrował się przy wartości 58 ppm.

Pasmo 80 metrów. Użyta antena z cewki rozmagnesowującej. Tuner SDR RTL z R820T2 na modifikowanych sterownikach. Odbierane stacje CW oraz LSB

sdr_r820t2_80_meters.jpg

Pasmo 40 metrowe oraz 41 metrowe ze stacjami AM

sdr_r820t2_40_41_meters.jpg

Chcąc wykorzystać możliwości nasłuchowe jakie daje tuner na falach krótkich zdecydowałem się na zamontowanie odpowiedniej anteny. Wybór padł na Long Wire`a 20,5 metra produkcji kolegi Leszka SP1BKS z Kołobrzegu. "Drut" zawieszony został niewysoko ok 3-6 metrów nad ziemią z bezpośrednim uziemieniem do nieczynnej instalacji wodociągowej, efekt nasłuchowy takiego zestawu stał sie zadawalający. Odbiór, który do tej pory był w zasięgu dla mnie jedynie za pomocą websdr-ów stał się stał się możliwy za pomoca własnej stacji odbiorczej.
W ostatnich dniach dotarła również licencja swl z nadanym znakiem SP9-10126-KR.


sdr_r820t2_40_meters_with_long_wire.jpg

Na powyższej antenie sprawdziłem również jak nisko "goły" tuner schodzi w częstotliwosciach i udało się złapać rumuńską stację radiową Radio Romania Actualitati na częstotliwości 1152 KHz.

radio_romania1152khz_sdr_rtl.jpg cdn...