Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Stari PL - moje miasto Rabka <

Rabka - Zdrój

Malownicza miejscowość
w województwie małopolskim, położona na wysokości 500-600 m n.p.m. u stóp Gorców i Beskidu Wyspowego. Rabka-Zdrój leży w kotlinie tworzonej przez wpadające do rzeki Raby potoki Poniczanka i Słonka...

więcej na wiki >>

Moja Rabka

Czy tak trudno napisać kilka słów o miejscu, w którym wydało się pierwszy okrzyk, wyrwało się pierwsze słowo, nabiło pierwszego siniak i uroniło pierwszą łzę. Przeżyło pierwszą miłość, zapaliło pierwszego papierosa i poznało smak alkoholu...niby prosto, jednak napór myśli i wspomnień zamiast wywołać burzę weny twórczej doprowadza do zatoru w neuronowych alejach... Po przemyśleniach przedłożyłem obraz ponad słowo. W zakładce zagościły galerie zdjęć, które w sposób mniej lub bardziej wzniosły zostały umieszczone kadry o tematyce uzdrowiska i okolic. Oprócz zdjęć mojego autorstwa szczególnie polecam prace kolegi Rafała Zająca założyciela zaprzyjaźnionej witryny "Alternatywa Chabówka".

W dniach 7-27 czerwca 2013 mała korona Rabki zaliczona

W okresie trzech tygodni, bez wcześniejszego planowania udało się przejść górkami wkoło Rabkę, zespół tych wycieczek nazwałem sobie małą koroną Rabki. Wiekszość tras dzięki długim dniom zaliczonych zostało popołudniami. Nie były to szybkie marsze tylko rodzinne spacery połączone ze zbieraniem grzybów,borówek i poziomek oraz testowaniu map i oprogramowania TrekBuddy. Tu muszę zaznaczyć, że mapa w telefonie z modułem GPS sprawuje się doskonale. Najważniejszą rzeczą w temacie jest zdobycie lub własne opracowanie aktualnej mapy danego terenu w rozsądnej rozdzielczości.
Wkrótce na stronie będą się sukcesywnie pojawiać galerie z poszczególnych wycieczek.

mala_korona_rabki 28.06.2013 ©Stari PL

Ciekawe zakątki Rabki-Zdrój · Uroczysko Krzywoń

panorama_rabka_zdrój_uroczysko_krzywoń

Dla wypoczywających i mieszkańców Rabki, którzy przekładają leśne klimaty ponad parkowy gwar miejscem wartym polecenia jest uroczysko na zboczach góry Krzywoń przez który przebiega Leśna Ścieżka Edukacyjna.

uroczysko_krzywon_przystanek_pierwszy

Cała ścieżka to dwa kilometry długości trasy z kilkoma interesujacymi przystankami. Spokojnym spacerem z dziećmi uroczysko obchodzimy w godzinę, lecz walory tego miejsca zachęcaja do dłuzszego obcowania z tutejszą przyrodą, szczególnym i ciekawym miejscem jest przystanek trzeci nad małym oczkiem wodnym i niezwykłym okazem bluszczu pospolitego oplatajacego sporą jodłę.

bluszcz_pospolity_rabka_zdrój_krzywoń

Uroczysko Krzywoń położone jest niedaleko centrum miasta. Chcąc dojechać na parking przed leśniczówką, z centrum kierujemy się na ulicę Podhalańską i podążamy nią w kierunku miejscowości Ponice. Na skrzyżowaniu dróg zaraz za posterunkiem Policji, przed małym mostkiem na potoku mającym swój początek w źródełku Pocieszna Woda i noszącego taka sama nazwę, skręcić ostro w mała uliczkę w prawo i już po kilkudziesięciu metrach będziemy na parkingu przed wjazdem na teren Leśnictwa Rabka w Nadleślnictwie Nowy Targ. Oczywiście zdrowszym i finansowo niezależnym sposobem dotarcia do tego miejsca jest marsz pieszy, choćby przez wzgórze wznoszace się nad pensjonatem "Leśny Ludek" przy ulicy Pasiecznej a następnie zejście droga polną w dolinę potoku Pocieszna Woda, gdzie znajduje sie pierwszy przystanek opisywanej ścieżki edukacyjnej.

uroczysko_krzywon_rabka_zdrój_mapa

Tu pozostawiamy konie mechaniczne, jeśli przybywamy piechotą rzucamy tylko zazdrosnym okiem na najnowsze osiągnięcia światowej motoryzacji i udajemy się na niewyczerpujący spacer ścieżką edukacyjną stworzoną i będącą pod opieką Nadleśnictwa Nowy Targ. Pierwszym przystankiem, który nas powita jest miejsce biwakowe z możliwością rozpalenia otwartego ognia, oraz duża tablica "Rozpoznawanie Gatunków Drewna" z wycinkami i opisami drzew występujących na tym obszarze. Opuszczamy przystanek, mijamy jeszcze ustawiony pamiątkowy kamień z okazji 80-lecia Lasów Państwowych i udajemy sie na lekkie podejscie, które po kilkudziesięciu metrach wypłaszcza się.
Spacerujemy mocno utwardzoną drogą leśną, która nawet podczas opadów nie ulega mocnemu zbłoceniu. Po chwili spotykamy po lewej stronie drugi przystanek, jak każdy na trasie zaopatrzony w tablicę informacyjną i ławeczkę. Z tablicy czerpiemy wiedzę na temat najczęściej występujących gatunków drzew na tym terenie.

uroczysko_krzywon_przystanek_2

Opuszczamy stanowisko drugie i łagodnie wznoszącym się śródleśnym szlakiem po kilkunastu minutach dotrzemy do opisywanego wyżej, niezwykle malowniczego miejsca nad oczkiem wodnym, wkoło którego możemy przejść kamienna ścieżką zabezpieczoną drewnianymi poręczami. Dotarlismy do trzeciego stanowiska na leśnej ścieżce poznawczej i według mnie do najciekawszego.
W ciepłym okresie roku możemy podziwiać tu wspaniałą, bujną roślinność okalającą jeziorko wraz z wiekowym okazem bluszczu pospolitego obejmujacego swymi ramionami przeglądającą się w wodnym zwierciadle jodłę.
Tablicę na "oczkobluszczowym" przystanku zatytuowano; "Życie w środowisku wodnym" znajdziemy tu opisy gadów i płazów, w toni wodnej bez problemu dostrzeżemy traszki grzebieniaste.
Na całej trasie mamy szansę spotkać zaskrońca zwyczajnego i żmiję zygzakowatą a czasem padalca zwyczajnego.

uroczysko_krzywon_oczko_wodne

Ciężko opuszczać tak przyjemny zakątek. Lekko pochyloną drogą kierujemy się dalej, mijamy polankę ze strumykiem, który zasila opuszczone wcześniej oczko wodne.
Pod koniec polanki droga skręca w lewo i dość stromo podchodzimy na wyższy "taras" uroczyska, możemy w tym miejscu nacieszyć się smakiem owoców runa leśnego.

uroczysko_krzywon_rabka_podejscie

Na wyższym tarasie przygotowano kolejne trzy przystanki, z ciekawostek możemy tu zauważyć kilka specjalnych budek z dolnym wlotem przeznaczone dla nietoperzy. Dokładnie nie wiem jaki gatunek nietoperza występuje na tym terenie. Według różnych danych na terenie Gorców żyje około dziesięciu spośród dwódziestu pięciu polskich gatunków tego latajacego ssaka. Budki oznaczone są charakterystycznym znakiem "batmana" ;).
Na piątym przystanku postawiono widokowy podest, z którego wypatrujemy roślin lubiących podmokłe tereny. Dochodzimy do szóstego etapu spaceru edukacyjnego, gdzie zapoznajemy się z zasadami gospodarki leśnej, w tym prawidłowym doborem gatunków drzew przy zalesianiu.

uroczysko_krzywon_rabka_taras_nad_bagniskiem

Minąwszy szósty przystanek dochodzimy do żółtego szlaku prowadzacego na Piątkową Górę. Zanim skierujemy się w dół, odbijamy lekko w prawo i wąską ścieżką dochodzimy do ogrodzonej uprawy leśnej i kolejnego przystanku tym razem z numerem 7 pod hasłem "Uprawy leśne i pułapki feromonowe". Ogródek w lesie może niektórych zdziwić, jednak to doskonała ochrona, szczególnie przed zwierzyną gustującą w pędach młodych drzewek. Pułapki feromonowe mozemy zauważyć zaraz za ogrodzeniem. Warto w tym rejonie rozejrzeć się w sezonie grzybiarskim za prawdziwkami.

uroczysko_krzywon_rabka_grodzona_uprawa_lesna

Wracamy ścieżką na drogę, schodząc w dół po prawej stronie mijamy kolejny przystanek przy ogrodzeniu uprawy, z którego ponad młodymi modrzewiami i jodełkami roztacza się widok na masyw Lubonia Wielkiego .
Udając się w dół mijami jeszcze tablice informacyjne i trasa skręcającą w lewo osiągamy teren leśniczówki. Uroczysko Krzywoń to doskonała propozycja dla turystów i rowerzystów nawet na popołudniowy bądź nawet wieczorny wypad. Jest również znakomitą alternatywą dla parku zdrojowego, szczególnie na spacer z małymi dziećmi.

lesne_wzgorze_rabka_zdroj

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tego ciekawego zakątka podczas pobytu w naszym uzdrowisku.
Galeria zdjęć z uroczyska: Zapraszam
26.06.2013 ©Stari PL

Aktualizacja

W ostatnim czasie ścieżka edukacyjna zyskała nowa tablicę informacyjną z mapa Nadleśnictwa Nowy Targ oraz solidne ławki dla odwiedzających.
W tafli oczka wodnego możemy już dostrzec odbicie nadchodzącej jesieni, której oznaki widać dookoła.

uroczysko_krzywon_rabka_tablica_nadlesnictwo uroczysko_krzywon_rabka_nowe_lawki uroczysko_krzywon_rabka_tafla_oczka_wodnego
25.08.2013 ©Stari PL


Uczuleni na zielone korony - w obronie rabczańskich pomników przyrody

Powroty do Rabki autobusem (pekaesem ;)) w dziecinstwie i w szkolnych latach to utrwalony w pamięci obraz witajacych mnie wielkich topoli przy ulicy, obecnie Jana Pawła II, onegdaj 1-go Maja...niestety...pozostał tylko ten obraz. Podobnie zniknęło w "demokratycznym okresie rozwoju miasta" jeszcze kilka cennych drzew w centrum Rabki jak i również wiele sztuk padło podczas ,modne i na topie dziś określenie; rewitalizacji Parku Zdrojowego.
Oswojony z mocno okrojonym widokiem "grubej" zieleni miejskiej ostatnio zostałem powalony myślowo na kolana nowym pomysłem, o zgrozo ! ludzi podobno wykształconych i to wysoko ( co widocznie nie zawsze idzie w parze ze zdolnościa zdrowego postrzegania rzeczywistości) wycięcia zabytków przyrody wkoło "Starego Kościółka". Po ostatnich posunięciach administracyjno-prawnych drzewa straciły ten status i zostały skazane na "śmierć"...
Dyskusja o nieuzasadnionych wycinkach rabczańskich drzewprowadzona jest na lokalnym forum w temacie: "Nienawiść do drzew?"
Czy te kilkusetletnie piękne drzewa musza zginąć ?

foto: "hanka55" forum Niezależna Rabka

drzewa_przeznaczone_do_wycinki_muzeum_rabka

Zdjęcia

Spacer w zimowy wieczór po Parku Zdrojowym. Autor zdjęć: Rafał Zając

> Więcej zdjęć w galerii - kliknij < park_zdrojowy_rabka_zdroj

Niedziela Palmowa 2004 rok. Konkurs palm wielkanocnych w Rabce-Zdrój.

> Więcej zdjęć w galerii - kliknij < niedziela_palmowa_rabka_2004

Rabka-Zdrój nocą widok z "Zakopianki". (fot: Rafał Zając)

rabka_noca

Ulica Władysława Orkana, w planie prawie sześciowiekowa sosna. (fot: Rafał Zając)

> Więcej zdjęć w galerii - kliknij < ulica_orkana_noca

Szlakiem na Luboń Wielki w określonym celu?

> Więcej zdjęć w galerii - kliknij < bufet_lubon