Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wszechświat w mojej głowie

Jego bezmiar i niezbadane tajemnice
potęgują moją wyobraźnię.
Staram się choć w malutkiej cząstce to ogarnąć. Penetracja potęgi Uniwersum staje się doskonałą ucieczką od codziennej egzystencji, lekarstwem na ludzki problem, zmartwienie, stres.
Ciemna przestrzeń z tysiącami gwiazd nad głową przynosi ukojenie...

Moja astronomia

A taki był początek...

Pamiętny rok 1985, okres nauki w technikum, kiedy to zainteresowania koncentrowały się w przeważającej części na dobrej zabawie, dziś z perspektywy czasu określiłbym "głupotach". No cóż szczenięce lata rządzą się swoimi prawami. Pewnego dnia wpada mi w ręce "zachodni" katalog wysyłkowy popularnej w tamtym okresie firmy. Zafascynowani przeglądamy strony reklamujące najnowsze osiągnięcia w dziale RTV. Przeglądamy, gdyż tylko ten etap pozostawał w naszym zasięgu, oczywiście strony z damską bielizną nie pozostają dla nas obojętne...wiem dziś o wiele "więcej" widać w pierwszej "lepszej" reklamie, lecz dla nas wtedy to był hardcore ;) Na jednej z ostatnich stron i na wewnetrzej okładce trafiamy na ofertę teleskopów, reklamowaną do sprzedaży w zwiazku ze zbliżającą się kometą ...zaciekawiło mnie. Nadszedł rok 1986 ... zobaczyłem "ją" na własne oczy, bez teleskopu...ba bez lornetki...zauroczyła mnie, tak się zaczęło...Do dnia dzisiejszego nie posiadam własnego sprzętu do obserwacji, jednak dzięki koledze z Rabki Radkowi Ziomberowi dysponującego odpowiednimi przyrządami do poznawania uroków ciemnego nieba i wiedzą dane mi było zaliczyć pewną kolekcję objektów.

Radiowe Obserwacje Meteorów

Radiowe obserwacje w fazie testów prowadzę obecnie przy użyciu tunera SDR RTL z oprogramowaniem SDRSharp na antenie Duoband Dipole 2m/70cm. Jako analizator widma echa meteorów zastosowałem japoński program HROFFT. Częstotliwość ustawiona na 143.050 Mhz USB to jest na echa z radaru systemu Graves oddalonego od mojego QTH ok 1200 km.

Za pomocą kolejnego softu Colorgramme Lab możemy swoje wyniki obserwacji wysyłać w trybie "live" na stronę RMOB.

radio_meteor_radar_graves_echo

Rój Kwadrantydów 2015 - gif z rzutów programu HROFFT

quadrantids_2015_radio_meteor_radar_graves_echo

i krótki zapis audio echa:Obserwacje meteorów LIVE - spektogram programu ARGO - test

Zrzut spektrogramu programu QRSS Viewer ARGO by Alberto I2PHD. Tym razem do obserwacji wykorzystałem tuner SDR-RTL T2 o większej czułości z anteną Duoband Dipole 70cm/2m zasilaną wzmacniaczem szerokopasmowym. Równocześnie z programem ARGO pracuje analizator widma SpecLab.
Częstotliwość 49.75 Mhz USB to jest częstotliwość fali nośnej wizji TV Rosja. Prawdopodobieństwo wystapienia zjawiska Meteor-Scatter /MS/ dla różnych stacji możemy sprawdzić na stronie FMSCAN.org .
Czas UTC, zdjęcie w czasie obserwacji aktualizowane co 4 minuty w formacie gif, po kliknięciu powiększa się w nowym oknie, gdzie można je również "odświeżać" w parominutowych odstępach czasowych. Na spektogramie obserwujemy zapis ewentualnych śladów meteorów z ostatnich czterech minut obserwacji.

radio_meteor_argo

Kontakt ARISS w języku rosyjskim zarejestrowany przez Stari PL

19 czerwca 2013 roku około 18.50 lokalnego czasu mając wielkie szczęście, przy okazji testowania skanera Uniden UBC69XLT-2 udało utrwalić się fragment łączności na częstotliwości 145,800 MHz FM ze stacją kosmiczną ISS. Na zdjęciu poniżej symulacja lotu ISS w programie Orbitron w momencie nagrania. I oczywiście nagrany fragment QSO, nagranie wykonane telefonem komórkowym Solid 2710, więc jakość taka sobie. Dzięki koledze SP3QFE informacja o nagraniu ukazała się na stronie ARISS Polska.
Z informacji uzyskanych przez kolegę SP3QFE fragment nagrania pochodzi z kontaktu ARISS z XII międzynarodowym "Slavic Commonwealth" letnim obózem w Tuapse, okreg Krasnodar w Rosji, była to łączność bezpośrednia przez RW3W/6

iss_in_orbitron


"Amatorska Radiostronomia" Krzysztof Dąbrowski OE1KDA

Z uwagi na ogólnie ubogą w sieci ilość publikacji o temacie radioastronomii amatorskiej wrzuciłem na serwer znakomitą pozycję "Amatorska Radioastronomia" Krzysztofa Dąbrowskiego OE1KDA. W książce znajdziemy wszystko o czym powiedzieć wiedzieć początkujący radioastronom, opisy technik, programów i urzadzeń do obserwacji nieba za pomocą odbioru fal elektromagnetycznych. Wydanie pochodzi z roku 2012 więc ujęte są w niej najnowsze mozliwości odbioru na przykład z wykorzystaniem tunerów dvb-t usb. Zapraszam do ciekawej lektury "Amatorska Radiostronomia Krzysztof Dąbrowski OE1KDA .

Balonowe bezzałogowe loty stratosferyczne

Powszechna miniaturyzacja oraz dostępność (pojęcie bardzo mocno związane ze spadkiem cen) urządzeń nadawczo-odbiorczych, w tym systemów GPS, przyczyniło się ostatnio do popularyzacji amatorskich projektów bezzałogowych lotów balonów stratosferycznych i niższych pułapów. Te wyższe potrafią już osiągnąć naprawdę kosmiczne wysokości. Rekord Polski ustanowiony 4 maja 2013 roku przez balon SEBA-2 kolegi Tomka SP9UOB z Gliwic wynosi 42650 m n.p.m. Do zdobycia światowej korony zabrakło niecałe 4,5 minuty lotu, przekładając odległościowo to tylko 1650 m.
Dzięki zainstalowanemu systemowi GPS na pokładzie, możemy śledzić lot poprzez specjalną stronę internetową
Poza modułami GPS, balony wyposażone w nadajnik, dzięki któremu lot można śledzić drogą radiową na odpowiednim odbiorniku.W łączności "balonowej" stosuje się transmisje cyfrowe najczęściej RTTY w paśmie 70 cm, równiez emisję CW oraz nadajniki systemu APRS. Odebrane prawidłowo dane telemetryczne zwane "ramkami" dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu wysyłane są do serwera.
Przykładowo podczas bicia rekordu lot SEBA-2 monitorowały 54 amatorskie stacje, w tym poza polskimi dwie stacje czeskie i trzy ze Słowacji.
Również stacja nasłuchowa Stari PL brała czynny udział w tym wydarzeniu, pomimo zupełnie amatorsko wykonanej instalacji antenowej, kilka "pełnych ramek" zostało odesłanych na serwer.
Do balonu doczepić można również minikamerę lub aparat by uzyskać tak kosmiczne obrazy. Niewielki koszt (w porównaniu z "astronomicznymi" kosztami profesjonalnych lotów) amatorskich projektów rokuje dalszą popularyzację tej interesującej pasji. Zabawa jest przednia i to dla wielu osób, od projektów, poprzez testy, start, lot aż do poszukiwań kapsuły po powrocie na ziemię.
program dl-fldigi podczas lotu seba-2 zrzuty z map lotu seba-2 - stacja SWL Stari PL

Galerie zdjęć astronomicznych

astrogaleria_radosław_ziomber astrogaleria_szymon_ozimek

C/2011 L4 (PANSTARRS) "złapana" przez Radka Ziombera

panstarrs

Przepiękna podróż na pokładzie międzynarodowej stacji ISS